HERECKÉ KURZY

Městská divadla pražská nabízejí dva typy kurzů. Dvouměsíční, ve kterém si vyzkoušíte, jak inscenace vzniká, a jednodenní herecké dílny, které probudí vaši kreativitu a zlepší vaše komunikační schopnosti.

Herecké kurzy jsou vhodné pro osoby starší 15 let.

DVOUMĚSÍČNÍ HERECKÝ KURZ S V. ČERMÁKOVOU

Luigi Pirandello
Šest postav hledá autora

Hra Šest postav hledá autora je bezesporu jeden ze základních kamenů moderní dramatické tvorby.

V Pirandellově hře se při zkoušce divadelní společnosti z ničeho nic zjeví šest postav, které o sobě tvrdí, že jsou zhmotněné literární postavy, a hledají autora, který by jejich drama inscenoval. Pochopitelně se nesetkají s velkou ochotou, přesto se jim podaří sehrát jednu k klíčových scén příběhu, a tím režiséra zaujmou. V konfliktu mezi postavami a herci se rodí druhé závažné téma hry, a sice otázka způsobu existence uměleckého díla. Postavy se snaží herce přesvědčit, že jsou skutečnější než oni, neboť jsou neměnným produktem umělecké fantazie, navždy fixováni ve svých vlastnostech, ve svém příběhu, zatímco živí herci, žijící si svoje civilní životy, se pouze na chvíli propůjčují ke ztvárnění dramatických postav. 

Zájemci o kurz si připraví libovolnou ukázku textu.

Termíny kurzu:

 • 4. 10. od 17.00 - konkurz
 • 11. 10. od 17.00 do 21.00 - kurz
 • 18. 10. od 17.00 do 21.00 - kurz
 • 25. 10. od 17.00 do 21.00 - kurz
 • 1. 11. od 17.00 do 21.00 - kurz
 • 8. 11. od 17.00 do 21.00 - kurz
 • 15. 11. od 17.00 do 21.00 - kurz
 • 22. 11. od 17.00 do 21.00 - kurz
 • 29. 11. od 17.00 do 21.00 - kurz
 • 1. 12. - GENERÁLNÍ ZKOUŠKY
 • 2. 12. - GENERÁLNÍ ZKOUŠKY
 • 3. 12. - GENERÁLNÍ ZKOUŠKY + UVEDENÍ

Cena kurzu je 4 400 Kč.

Registrace a více informací na e-mailu jakub.beran@m-d-p.cz.

Lektorkou kurzu je Viktorie Čermáková.

Viktorie Čermáková začínala jako dětská hvězda ve filmu Oty Kovala Lucie a zázraky, kdy jí byly 3 roky. Poté si zahrála v dalších filmech a ve čtrnácti letech byla přijata do amatérského souboru A studio při pražském Divadle na okraji. Vyučila se fotografkou, ale v jejím dalším směřování převážilo divadlo. Do roku 1989 zůstala členkou A studia a spolu s Davidem Czesanym pak vedla A studio II. V letech 1985–1986 byla jako herečka angažována v brněnském Divadle na provázku, v letech 1991–1994 hrála ve spolku Kašpar, který působil v MDP Rokoko a v Divadle v Celetné. Poté s částí souboru odešla v roce 1994 do Divadla Komedie, kde zůstala v angažmá do roku 2002. Vedle herecké práce se zabývala také výchovnou dramatikou na středních i základních školách (některá představení, která v těchto divadelních dílnách v její režii vznikla, se hrála v Divadle Komedie, ve studiu Citadela a v NoD). V letech 2002 – 2005 studovala režii na DAMU. V roce 2006 se stala  spoluzakladatelkou Divadelního studia Továrna. Od roku 2005 vytvořila inscenace v Činoherním studiu Ústí nad Labem, v Rubínu, Divadle v Celetné, Ta Fantastice, Divadle v Řeznické, La Fabrice, Středočeském divadle Kladno či Klicperově divadle Hradec Králové. V MDP hrála na počátku 90. let s Kašparem v Rokoku, poté pod vedením Michala Dočekala v divadle Komedie (1994- 2000). V roce 2013 režírovala Úsměv Dafné pro divadlo Rokoko. 

JEDNODENNÍ HERECKÉ DÍLNY S PETREM HAŠKEM

Chcete si vyzkoušet jaké to je být hercem? Herectví vás vždy trochu lákalo a chcete mu přijít na kloub? Chcete si vyzkoušet něco nového a probudit svoji kreativitu? Nikdy jste neměli odvahu zapsat se do nějakého kurzu, protože co když to nebude ono. Také jste tak trochu zapomněli, že jste kdysi dávno bavili svým vystupováním celou rodinu.

Teď máte jedinečnou šanci přestat o věcech jen přemýšlet a začít je zkoušet. 
V celodenním hereckém kurzu se pod vedením MgA. Petra Haška, zkušeného režiséra, stanete jeho hereckým souborem a on vás provede jednotlivými hereckými cvičeními. Proniknete do samé podstaty divadla. K tomu, bez čeho by divadlo vůbec nemohlo existovat, a to je komunikace, vnímání partnera a dramatická situace
.

Vše probíhá v kolektivních aktivitách ve velmi příjemné atmosféře. Kurz totiž nestaví na hereckém talentu účastníků, ale na jejich chuti a odhodlání vyzkoušet si divadlo. Proto je vám otevřen v jakémkoli věku.

Navíc nezůstane jen u vaší zkušenosti, součástí kurzu je i vstupenka na představení v našich divadlech a bezprostředně po představení vás čeká diskuse s herci.

Herecký kurz si můžete zakoupit i jako dárkový voucher a obdarovaný si vybere konkrétní termín, na který se přihlásí. Kurz lze také objednat s předstihem i pro uzavřenou skupinu.

Více informací se dozvíte na e-mailu jakub.beran@m-d-p.cz.

Petr Hašek je absolventem režie na KALD DAMU, uměleckým vedoucím, režisérem a spoluzakladatelem souboru Geisslers Hofcomoedianten. Kromě své režijní činnosti (např. Divadlo LETÍ, Divadlo Minor, Palác Akropolis, kladenské Divadlo Lampion, hradecké Divadlo Drak, českobudějovické Jihočeské divadlo aj.) působí jako lektor hereckých kurzů v Čechách i zahraničí. V roce 2013 se stal kmenovým režisérem Malého divadla v Českých Budějovicích a od ledna 2014 je jeho uměleckým šéfem. V roce 2018 navíc režíroval hru „Poslední pólo“ v rámci projektu Hausopera, vytvářejícím operu v netradičních (site specific) prostorech.

Cena kurzu je 1 750 Kč.

PŘEHLED AKTUÁLNÍCH JEDNODENNÍCH KURZŮ

Malá scéna ABC
20.01.2024
10.00

Herecký kurz pro neherce

Jednodenní praktická herecká dílna s lektorem Petrem Haškem se bude zabývat základy a principy fungování divadla.