MĚSTSKÁ DIVADLA PRAŽSKÁ PRO UKRAJINU

Městská divadla pražská nezůstávají stranou v pomoci Ukrajině v boji proti ruské válečné agresi. Od spontánních akcí z období začátku války, které měly za cíl vyjádřit okamžitou podporu Ukrajině a shromáždit finanční i materiální pomoc, přešla Městská divadla pražská k dlouhodobým koncepčním aktivitám. Všechny tyto aktivity jsou koncipovány tak, aby po konci války spolupráce s umělci a partnerskými organizacemi pokračovala obnovou ukrajinské kulturní sféry.

Městská divadla pražská podporují Ukrajinu, Ukrajince a ukrajinské umělce v níže popsaných oblastech. Vyzýváme všechny, kteří nejsou lhostejní k válce a jejím důsledkům: připojte se k nám.


LIVIN' FOR TODAY

1. PODPORA UKRAJINSKÝCH STUDENTŮ

Městská divadla pražská vytvářejí prostor pro vzdělávání a tvorbu ukrajinských studentů uměleckých škol, kteří dočasně pobývají v České republice.

V Městských divadel pražských byly realizovány následující projekty ukrajinských studentů.

2. UKRAJINSKÉ DIVADLO V PRAZE

Městská divadla pražská usilují o zachování kulturní výměny mezi Ukrajinou a Českou republikou navzdory všem logistickým, administrativním i finančním problémům, které válka přináší. Přesto se daří přivážet do Prahy špičkové ukrajinské divadlo a představovat je pražskému publiku i ukrajinské menšině.

Městská divadla pražská dosud zorganizovala následující hostující představení ukrajinských divadel.

SOMEDAY YOU'LL JOIN US

3. SPOLUPRÁCE S UKRAJINSKÝMI UMĚLCI V MĚSTSKÝCH DIVADLECH PRAŽSKÝCH

Také pro profesionální umělce z Ukrajiny, dočasně pobývající v České republice, vytvářejí Městská divadla pražská podmínky, za kterých je možné společně realizovat jednorázové umělecké akce, repertoárové inscenace i koprodukční projekty.

Městská divadla pražská se jako producent nebo koproducent podílela na těchto inscenacích ukrajinských umělců:

4. PODPORA UKRAJINSKÝCH UMĚLCŮ NA UKRAJINĚ

Podpora ukrajinských umělců se v Městských divadlech pražských neomezuje jen na ty, kteří museli odejít před válkou do bezpečí České republiky. Většina umělců zůstává na Ukrajině, přičemž jejich školy a kulturní instituce fungují často v omezeném režimu, nebo jsou uzavřeny. Mnohé divadelní budovy na východě a jihu Ukrajiny byly dokonce zcela zničeny. Městská divadla pražská proto od léta 2022 vypisují pravidelně pro ukrajinské divadelníky stipendia, určená na tvorbu původního dramatického textu reflektujícího současnou situaci na Ukrajině. Pro tyto texty hledají Městská divadla pražská průběžně jevištní uplatnění.

Stipendisté programu Imagine UA Městských divadel pražských:

  • Biniukov Tymofij / Бінюков Тимофій: Театр воєнних дій, český překlad Adéla Mikešová pod názvem Divadlo válka
  • Andrij Bondarenko / Андрій Бондаренко: Мій друг Чорний Ельф, český překlad Linda Heinigová pod názvem Můj přítel, černý elf 
  • Nina Zachoženko / Ніна Захоженко: Перевізник, český překlad Jekatěrina Gazukina pod názvem Převozník
  • Iryna Harets / Ірина Гарець: Світляки за брамою, або кава по-українськи, český překlad Petr Ch. Kalina pod názvem Světlušky za bránou aneb Káva na ukrajinský způsob
  • Volodymyr Rafieienko / Володимир Рафєєнко: Мобільні хвилі буття, český překlad Tereza Chlaňová pod názvem Signály života
  • Oleksik Paljanyčka / Олексій Паляничка: Довгі, світлі, кольорові, český překlad Jekaterina Gazukina pod názvem Dlouhé. Světlé. Barevné.
  • Oleh Mychajlov / Олег Михайлов: Як роса на сонці, český překlad Tereza Chlaňová pod názvem Pták na půdě
  • Teťana Kycenko / Тетяна Киценко: Все лишилось в Маріуполі, český překlad Adéla Mikešová pod názvem Vše zůstalo v Mariupolu
  • Iryna Feofanova / Ірина Феофанова: Білий Дим і радіаційний попіл, český překlad Petr Ch. Kalina pod názvem Bílý Dym a radioaktivní popel

Koordinátorka všech aktivit Městských divadel pražských pro Ukrajinu, Anna Turlo, je k dispozici na emailu anna.turlo@m-d-p.cz nebo telefonu 720 461 034 v českém, anglickém a ukrajinském jazyce.

LIVIN' LIFE IN PEACE

Aktivity Městských divadel pražských podporující Ukrajinu, Ukrajince a ukrajinské umělce významně podpořili: