Lešanské jesličky
Lenka Vagnerová

Lešanské jesličky

20.6. Čt 19.30 Komedie Komedie
Jednotná cena 330 Kč
Délka představení 70 minut
Pohybové představení na motivy balady Františka Hrubína. Hluboký příběh a poezie plná obrazů mohou léčit svět.

Hluboký příběh, překrásná podoba jazyka, poezie plná obrazů mohou léčit svět, který se řítí pouze za výkonem, a být připomínkou lidského rozměru každého z nás. Lešanské jesličky ohromují silou prostoty a lidskosti vystupující z Hrubínovy poezie.

„Jdou Josef Padevět se ženou Marií, Marie nechce dát z náruče raneček z peřiny přehozené vlňákem a v něm tiše obíhá krev temnotou tělíčka, které se každým tepem srdce přibližuje ke chvíli, kdy si samo sebe uvědomí a nechá se uchvátit nesmírným a krásným životem s obludami válek, snů a lásky,..."​ František Hrubín, Lešanské jesličky​

Projekt podpořili Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR.

Inscenace souboru Lenka Vagnerová & Company.
PREMIÉRA 2. 11. 2019 v divadle La Fabrika

Hodnocení diváků: 75 %

Fotogalerie

Lešanské jesličky
Lešanské jesličky
Lešanské jesličky
Lešanské jesličky
Lešanské jesličky
Lešanské jesličky
Lešanské jesličky
Lešanské jesličky
Lešanské jesličky
Lešanské jesličky
Lešanské jesličky

Obsazení

  Matilde Giacomelli / Monika Částková
  Fanny Bašista
  Leo Terris / Lukas Lizama Garrido
  Léonard Vo Tan
  Adam Sojka

Tvůrčí tým

Koncept, choreografie Lenka Vagnerová
Koncept, dramaturgie Vladimír Javorský
Hudba Ivan Acher
Scénografie Anna Vránová, Lenka Vagnerová a Vladimír Javorský
Kostýmy Andrea Vagnerová, Michal Heriban
Světelný design Michal Kříž
Hudbu nahráli Jana Vébrová: akordeon, heligonka, zpěv, Lenka Dusilová: zpěv, Karolína Varranová: hlas, Vladan Maliniak: housle, viola, Ivan Acher: zpěv, heligonka, sampler, preparpiano, Vladimír Javorský: hlas
Zvuk Eva Hamouzová
Repetitor Lucie Krameriusová
Produkce Andrea Vagnerová
Producent Lenka Vagnerová & Company
Nastudováno ve STUDIU ALTA
Fotograf inscenace Michal Hančovský

Inscenace, která mne pohltila od samého začátku, nedala mi vydechnout a jediné na co jsem myslel byl fakt, aby to neskončilo. Díky předloze jsem se přesvědčil o tom, že Lenka Vagnerová netvoří pohyb pro pohyb, ale vše dává smysl a promlouvá. Viděl jsem všechny její současné inscenace a stejně mne některé nápady překvapují a fascinují. Vše maximálně propojeno s jednoduchou výpravou a velmi povedenou hudbou. O výkonech nemluvě, ale přeci jen Andrea Opavská mne tentokrát uhranula. Pro mne taneční inscenace roku a těším se, až zajdu znova.(I-DIVADLO.CZ / 1/2017)

„Inscenace diváka vtahuje pozvolna do jiného světa tak, jak to dobré divadlo umí, vzbuzuje skutečné emoce, pocit nejistoty až strachu, ale také smích.“

„...vzniklo dílo nápadité, komplexní, takového druhu, u něhož nestačí jednozhlédnutí k tomu, aby divák všechny jeho složky vstřebal.“

„Inscenace sestává z řady vizuálněpůsobivých obrazů, vskutku připomíná spíše výtvarné dílo.“ (OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / LEŠANSKÉ JESLIČKY - DRSNÁ LYRIKA NOVÉ PREMIÉRY LENKY VAGNEROVÉ) Hodnocení autorky recenze: 100%)

„Nové dílo naší nejtalentovanější choreografky Lenky Vagnerové.“

„Její cítění je dramatické, dynamické, vypjaté.“

„Nádherné téma Marie na zeměkouli, tak časté ve starém sochařství i malířství, v tomto představení fyzicky ožívá.“

„Je to nádherná metafora. Kdyby některému diváku unikla, byla by to tragédie, je to velká metafora!“

„Dramatický eklektismus zvukomalebné kompozice Ivana Achera potvrdil jeho cit prodramatický tvar; jeho hudba není divadelnímu dílu vnější, nýbrž se stává téměřhmotnou součástí celku. Jako by ji nanášel na prostor šťavnatě nasáklým štětcem.“ (TANEČNÍ ZÓNA / NINA VANGELI / LEŠANSKÉ JESLIČKY JAKO NOČNÍ CARRAVAGGIOVSKÁ MŮRA)

„Inscenace kombinuje zimní lyriku, s motivy rodičovství, nezdolnosti života a lásky, představení, které se i bez velkolepých kulis otiskne i do vás.“

„Dynamika inscenace má velmi široký rozsah, křehkost tu naráží na touhu ničit, aby se vzápětí vrátila posílená odhodláním zachovat život, odhodláním poháněným láskou k bytosti, která teprve čeká na svůj velký vstup do života.“ (TANEČNÍ ZÓNA / JAKUB NOVÁK / PRŮCHOD TUNELEM LIDSKOSTI)

„Lenka Vagnerová vytvořila v Lešanských jesličkách obrazy plné symboliky a asociací. Před divákem se otevírají temné krajiny horečnatého snění i tíživé reality.“(TANEČNÍ AKTUALITY / LUCIE DERCSÉNYIOVÁ / LEŠANSKÉ JESLIČKY - POETIKA POTEMNĚLÝCH STÍNŮ)

„Hodinová inscenace je doslova nabita choreografickými a inscenačními nápady.“ (TANEČNÍ MAGAZÍN / MICHAL STEIN / LEŠANSKÉ JESLIČKY PODLE LENKY VAGNEROVÉ)

„Lence Vagnerové, Vladimíru Javorskému a Ivanu Acherovi se podařilo připravit vskutku komplexní podívanou, kterou je radost sledovat, poslouchat a zkoumat. Tanec, vybrané citace z balady i hudba se zpěvem tvoří naprosto dokonale propojený celek, který divák nadšeně pozoruje od začátku do konce, nechává se jím strhnout, bavit, ale také děsit.“

„Lenka Vagnerová vás vezme z rušné pražské ulice a postaví vás do zasněženého venkova, obklopí vás nádhernou muzikou a zpěvem, a nabídne vám možnost zažít během hodiny strach, starost, napětí i okamžiky úlevy. Výhodou její choreografie je, že se i bez znalosti Hrubína v příběhu zorientujete bez potíží, necháte se vést tanečníky a hudbou a odnesete si domů velmi silný zážitek.“ GENERACE21 / BARBORA ŠVARCOVÁ / BOLEST A STRACH ZATANČENÉ NA SNĚHU)

nominace na Cenu Thálie 2016 pro Fanny Barrouquére


nominace Výroční ceny Opera Plus 2016:

- nejlepší ženský taneční výkon: Fanny Barrouquére, Andrea Opavská

- nejlepší choreografie: Lenka Vagnerová


nominace na Cenu Divadelních novin 2016/2017

Lešanské jesličky Lešanské jesličky Lešanské jesličky
Lešanské jesličky Lešanské jesličky Lešanské jesličky
Lešanské jesličky Lešanské jesličky Lešanské jesličky
Lešanské jesličky Lešanské jesličky

A co dál...

ABC

Hamlet

William Shakespeare
Tragédie myšlení a činu, kde si lež hraje na pravdu, zrádci na přátele a vrah na dobrého vládce.
11.6. 19.00 ABC
Od 180 Kč do 350 Kč

17.9. 19.00 ABC
Od 180 Kč do 350 Kč
ABC

Revizor

Nikolaj Vasiljevič Gogol
Taky vám slova audit a finanční kontrola zrychlují tep? A co třeba revize? A Revizor? Ten náš – REVIZOR ON ICE! – vám polechtá bránice. A možná opotí pleš. Nebo posune tupé?
2.6. 19.00 ABC
Od 180 Kč do 350 Kč

29.9. 19.00 ABC
Od 180 Kč do 350 Kč
ABC

Zítra swing bude zníti všude

Martin Vačkář , Ondřej Havelka
Hudební komedie z poválečné swingující Prahy s orchestrem Melody Makers.
31.5. 19.00 ABC
Od 200 Kč do 490 Kč

7.6. 19.00 ABC
Od 200 Kč do 490 Kč

10.6. 19.00 ABC
Od 200 Kč do 490 Kč